Aktualności

Rząd popiera korupcjogenne rozwiązania w ochronie zdrowia - ocenia OZZL -oświadczenie ZK OZZL

 

Bydgoszcz dnia 30 stycznia 2014r.

 

Oświadczenie ZK OZZL

w sprawie korupcjogennego charakteru niektórych przepisów o wypisywaniu recept lekarskich 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ocenia, że – wbrew deklaracjom Premiera, składanym w czasie debaty sejmowej poświęconej wnioskowi o odwołanie ministra zdrowia – Rząd RP akceptuje, a nawet popiera rozwiązania, które mają charakter korupcjogenny i „popychają” lekarzy w zakres wpływów firm farmaceutycznych.

Taki charakter mają – w ocenie OZZL - przepisy § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zobowiązujące  lekarza do wskazania na recepcie stopnia odpłatności za lek lub postawienia znaku  „X” gdy lek jest „poza zakresem refundacji”. 

Aby to zrobić lekarz musi wskazać na konkretny preparat handlowy określonego producenta i nie może użyć nazwy międzynarodowej leku !  Jest to ewenement na skalę światową i stanowi wręcz „zaproszenie do korupcji”. Lekarz nie może bowiem uciec od wpływu firm farmaceutycznych, gdyż wybierając konkretny preparat handlowy wskazuje tym samym na konkretną firmę. Nawet CBA w wydanym przez siebie opracowaniu pt. Przewidywane zagrożenia korupcyjne w Polsce (Warszawa 2013) w części poświęconej ochronie zdrowia wskazuje na ten problem (str. 35). 

Co ciekawe – przepisy te zostały wprowadzone wraz z ustawą refundacyjną, która przedstawiana jest jako wielkie zwycięstwo nad „lobbingiem” firm farmaceutycznych i nie zostały one zmienione mimo wielokrotnych postulatów lekarzy.

ZK OZZL wysłał w dniu dzisiejszym listy w tej sprawie do Premiera RP i Ministra Zdrowia. Brak pozytywnej odpowiedzi na te listy znacząco podważy wiarygodność deklaracji Premiera RP, że Rząd podejmuje działania aby ochronić służbę zdrowia i pacjentów przed lobbystami, zwłaszcza z firm farmaceutycznych i przed korupcją.

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący zarządu

List do Premiera - tutaj 

list do Ministra Zdrowia – tutaj