Aktualności
Parodia dialogu społecznego w wykonaniu NFZ i Minister Zdrowia - oświadczenie ZK OZZL
Bydgoszcz dnia 15 lipca 2011r.
Parodia dialogu społecznego w wykonaniu NFZ i Minister Zdrowia
Oświadczenie ZK OZZL
Zarząd Krajowy OZZL protestuje przeciwko sposobowi, w jaki Narodowy Fundusz Zdrowia oraz minister zdrowia, nadzorująca Fundusz prowadzą „dialog społeczny” w sprawie zasad finansowania i rozliczania refundowanych świadczeń zdrowotnych. Jest to w istocie parodia dialogu: Fundusz dobiera sobie partnerów do rozmowy wg własnego widzimisię, manipuluje nimi i rozgrywa dla własnych celów. Zachowuje się, jakby dysponował swoimi prywatnymi pieniędzmi, a nie środkami publicznymi, których wydatkowanie podlega nadzorowi społecznemu.
Ostatnim przykładem takiego zachowania jest sposób wprowadzania „Zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna”. Jego treść prezes NFZ uzgodnił z minister zdrowia oraz z przedstawicielami wybranej przez siebie jednej z organizacji świadczeniodawców, o czym poinformowano na stronie internetowej NFZ. Jednocześnie Fundusz stwierdził kategorycznie, że nie będzie podejmował rozmów z inną organizacją świadczeniodawców (co najmniej tak samo reprezentatywną dla POZ jak w/w ) tylko dlatego, że uważa tę organizację za niemerytoryczną i obrażającą rząd. Na samym końcu na stronie internetowej NFZ ukazała się informacja, że rozpoczynają się „konsultacje” w sprawie rozporządzenia, którego treść już wcześniej przesądzono na drodze trójstronnego uzgodnienia.
W związku z powyższym rodzą się istotne pytania:
· Jakie są zasady doboru uczestników „dialogu społecznego” przez NFZ ?
· Czy prezes Funduszu lub minister zdrowia mają prawo wybierać wg własnego uznania partnerów (organizacje świadczeniodawców) z którymi dokonują uzgodnień w sprawie zasad finansowania i rozliczania refundowanych świadczeń zdrowotnych?
· Czy poglądy polityczne członków organizacji świadczeniodawców lub ich stosunek wobec rządzących mogą dyskwalifikować z udziału w rozmowach z NFZ na temat zasad finansowania refundowanych świadczeń zdrowotnych?
· Jaki mają sens i cel „konsultacje” społeczne prowadzone w sprawie decyzji, które już zostały przesądzone?
· Czy sposób finansowania i rozliczania środków publicznych przeznaczanych na świadczenia zdrowotne może być ustalany bez nadzoru społecznego?
Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się z powyższymi pytaniami do Rzecznika Praw Obywatelskich, prosząc o interwencję w tej sprawie oraz do Minister Zdrowia ( nadzorującej NFZ) i Premiera RP.
Zarząd Krajowy OZZL
Krzysztof Bukiel - przewodniczący Zarządu