Aktualności
Oświadczenie ZK OZZL w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia
Bydgoszcz dnia 09 stycznia 2008r.
Oświadczenie ZK OZZLw sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia i braku konstruktywnego dialogu
Zarząd Krajowy OZZL wyraża żal, że przesłanie jakie było celem propozycji OZZL ?cudu irlandzkiego? w polskiej służbie zdrowia zostało ? z różnych powodów ? wypaczone lub zdominowane przez treści, w istocie, uboczne oraz przez doszukiwanie się kontekstów politycznych.
Jeszcze raz podkreślamy, że naszym celem było i jest doprowadzenie do konstruktywnego porozumienia, korzystnego dla wszystkich stron: pracowników, pracodawców (dyrektorów szpitali) i rządzących, które pozwoliłoby na wprowadzenie koniecznych, chociaż trudnych reform w ochronie zdrowia w warunkach spokoju i poparcia dla zmian.
Wobec pojawiających się różnych interpretacji naszego wystąpienia wyjaśniamy:
- OZZL nie zgłaszał wniosku o dymisję pani Minister Zdrowia, wyrażane opinie były opiniami poszczególnych osób, a nie Związku. OZZL jest natomiast krytyczny wobec programu zmian przedstawionych przez Ministra Zdrowia, wskazując, że program ten nie uwzględnia najważniejszego elementu warunkującego powodzenie wszystkich innych kroków, to jest: zrównoważenia nakładów na ochronę zdrowia z zakresem świadczeń gwarantowanych.- OZZL nie uważa, iż Premier lub Rząd jest formalną stroną porozumień płacowych dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. OZZL stwierdza jedynie, że formalna strona tych porozumień ? dyrektorzy szpitali nie mają faktycznych możliwości spełnienia postulatów pracowniczych, bo muszą poruszać się w warunkach finansowych, narzuconych im przez NFZ, a w istocie przez polityków. OZZL proponował, aby Premier był nie stroną w porozumieniu płacowym, ale gwarantem wprowadzenia takich zmian systemowych w ochronie zdrowia, które dyrektorom umożliwią wywiązanie się z ich zobowiązań.
- OZZL nie zamierza czynić służby zdrowia polem politycznej walki, wręcz przeciwnie, od lat zabiegamy o polityczną, ponadpartyjną zgodę w sprawach dotyczących ochrony zdrowia. Wniosek OZZL do Prezydenta o mediację jest wyrazem naszej bezradności w próbach nawiązania konstruktywnego dialogu z Premierem. Naszym celem jest bezpośrednie poinformowanie Premiera o naszych zarzutach wobec propozycji pani Minister Zdrowia.
- Propozycja zawarcia ?paktu społecznego? w ochronie zdrowia zawiera w sobie zarówno element porozumienia płacowego (układu zbiorowego pracy), jak i porozumienia dotyczącego kształtu systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Porozumienie płacowe jest przez nas traktowane jako gwarancja, że zmiany systemowe zostaną wprowadzone. Bez tych zmian bowiem nie będzie możliwe wywiązanie się z zobowiązań płacowych.
- Żałujemy, że w naszych wypowiedziach pojawiły się zbyt emocjonalne sformułowania i każdego, kto się poczuł nimi urażony, w tym panią Minister Zdrowia ? przepraszamy.
Nie rozumiemy dlaczego nasza propozycja nie miałaby zostać przyjęta przez Rząd. Uwzględnia ona wszystkie zastrzeżenia rządu, rozkłada czas dojścia do postulowanych przez nas płac na 2 lata (co nie jest przecież wyrazem naszego ?rozgorączkowania? ) i oferuje poparcie dla reform. Tylko brak wiary w skuteczność proponowanej przez siebie reformy może być realną przeszkodą w przyjęciu przez rządzących propozycji OZZL.
W imieniu Zarządu Krajowego OZZL
Krzysztof Bukiel ? przewodniczący Zarządu