Aktualności

NOkaut przez opt -out na Pomorzu Zachodnim

Witam,
w regionie zachodniopomorskim we wszystkich szpitalach dyrektorzy poprzez ordynatorów zmuszają "niedobitki" pozostających na umowach o pracę lekarzy do podpisywania klauzuli opt-out, grożąc sankacjami różnej maści, w zalezności od sytuacji. Jest to szczególnie bolesne, bo to są przecież także lekarze (ordynatorzy i najczęściej dyrektorzy).
Dramatyczna sytuacja powstała w szpitalach klinicznych, gdzie nauczyciele akademiccy są zastraszani pracą po 12 godzin dziennie, pomimo cząstkowych etatów w szpitalu. W szpitalu Pediatrycznym w Zdrojach, w obliczu bezprawnie wprowadzonej pracy zmianowej (brak odpowiedniego zapisu w Regulaminie Pracy), wszyscy specjaliści wypowiedzieli umowy o pracę. Lekarze ze szpitala na ul Wojciecha (SSPZOZ Opieki nad Matką i Dzieckiem) ze specjalizacją chirurgia dziecięca nie przedłużają od. 01.01. kontraktów (b. niekorzystnych). Chemioterapia ze Szpitala Onkologicznego w Szczecinie w całości nie przedłuża kontraktów i żąda od dyrekcji umów o pracę. W SPSK nr 1 w Szczecinie nauczyciele akademiccy wypowiadają umowy o pracę. W SPSK nr 2 za wyjątkiem zastraszonych niektórych rezydentów jest to samo.
Najgorsze jest to, że całej sytuacji nie rozumieją ordynatorzy, zwłaszcza z tytułami.  ZGROZA !!!
Muszę już teraz zgłosić do Komisji Etyki Lekarskiej OIL, PIP i Prokuratury wielu ordynatorów i dyrektorów. Oni zachowują się tak, jakby nie rozumieli ze łamią prawo. 
Ponadto zwracam uwagę, że od dnia 01.01. 2008r. znika pojęcie dyżuru 24-h. Niezależnie od różnorodnego bełkotu  prawniczego na ten temat. Polskie prawo pracy jednoznacznie nie określiło ani definicji dyżuru medycznego, ani czasu tego dyżuru, więc obowiązuje unijny wymów nieprzerwalnego, dobowego 11-godzinnego odpoczynku.
Wczoraj na posiedzeniu Rady OIL w Szczecinie wystosowaliśmy pismo (stanowisko) w tej sprawie do wszystkich dyrektorów szpitali w regionie i ordynatorów oddziałów.
"Kontraktowcy" ze szpitala w Koszalinie wypowiedzieli kontrakty, wypowiedzenia skutkują na dzień 01.01.2008r.
W szpitalu MSW w Szczecinie to samo, lekarze cywilni w Szpitalu Wojskowym to samo + założyli OT OZZL.
To na razie tyle na gorąco. Krótko, bo nie doganiam swojego cienia.
Pozdrawiam
ES
ps
informuję o tym, ze w naszym szpitalu zostało podpisane odpowiednie porozumienie między związkami zawodowymi, które bardzo ułatwia prowadzenie negocjacji w sprawie opt out,
treść porozumienia tutaj: Porozumienie zwiazkowe PAM.doc Porozumienie zwiazkowe PAM.doc